כונס נכסים kones.co.il
!!! פרסומת: "חובות" - המדריך השלם להתמודדות עם חובות כספיים, משבר עסקי, פשיטת רגל, פרוק חברה. להזמנת הספר הקישו כאן
הצטרפו לתפוצה פרסום באתר הוסיפו למועדפים פורום שלחו מייל מן העיתונות מי אנחנו ראשי
הליך פשיטת רגל
מבוא להוצאה לפועל
מדריך לחייב בהוצאה לפועל
מדריך לזוכה בהוצאה לפועל
מסלול של חברה בפרוק
פורטל המשפט הישראלי
הכנת תוכנית עסקית
זכויות עובדים בעסק שפשט רגל
פורום - שאלות ותשובות
(סכומים פטורים מעיקול (הגנת השכר
הכל על חתימת ערבות
שכר כונסים ומפרקים
קישורים לאתרים מומלצים
בדיקת עיכוב יציאה מהארץ
חידוש רשיונות נהיגה לפושטי רגל
התמודדות עם חוב משכנתא
דיבידנד במליוני שקלים ממתין לנושים

עם יד על הלב, מי מאיתנו לא חלם פעם על הקמת חברה או עסק עצמאי, כזה שבו אנו אדונים לעצמנו מבחינת הזמן, חופשיים מסמכות שמעלינו ובעיקר מתוגמלים היטב וביחס ישר לעבודה הרבה שהשקענו.

יש לנו רצון, יש לנו מוטיבציה להצליח ולהתקדם, ואפילו יש לנו רעיון טוב שאנחנו רוצים לתרגמו לרווח כלכלי. לעיתים רבות קשה לדעת איך ומאיפה להתחיל, ורק המחשבה על הצפוי לנו מרפה את ידינו.

עסק לא חייב להיות בית-עסק. אדם יכול להחליט שהוא בעל עסק, לפתוח תיק מע"מ, להדפיס חשבוניות, לעבוד מהבית והרי לכם עסק לכל דבר- ללא דמי שכירות מיוחדים, ללא הוצאות מיוחדות ו…לפעמים גם ללא פעילות מיוחדת.

ישנן מספר יחידות כלכליות בעלות ישויות משפטיות שונות היכולות להוות עסק. קיים עסק בבעלות יחיד, שהמאפיין העיקרי שלו הוא האחריות הבלתי מוגבלת לכל מה שמתבצע בעסק. בעל העסק זכאי לכל הרווחים מהעסק וחייב בכל חובות העסק.

יחידה כלכלית נוספת היא שותפות - ישות עסקית שמעורבים בה בין שניים לעשרים אנשים שחוברים יחד באמצעות הסכם שותפות. במקרה הזה, לפחות אחד השותפים חייב להיות אחראי בכל נכסיו הפרטיים בצורה לא מוגבלת על כל חובות השותפות.

עוד ישות היא חברה בע"מ - גוף בעל ישות משפטית נפרדת מבעליה. לחברה יש שם והיא נוהגת כאדם: מחזיקה נכסים, חותמת חוזים, מנהלת הליכים משפטיים וכל זאת באמצעות נציגיה. המאפיין העיקרי הוא שבעלי המניות אינם נושאים אישית באחריות החברה ובהתחייבויותיה.

ביסוד העניין עומד עקרון הישות המשפטית הנפרדת של החברה. אם בעתיד תוגש תביעה בגין הפעילות העסקית היא תוגש כנגד החברה ולא נגד הבעלים באופן אישי. גם אם נקבע כי החברה חייבת לנושיה כסף, אזי חובות החברה לא ניתנים לגבייה ממנהליה, אלא אם כן חתמו ערבות אישית או לחילופין בוצעה הרמת מסך (מצב אפשרי כשמדובר על ניהול החברה במרמה וביצוע פעולות בחוסר תום לב).

תועלת נוספת שניתן להפיק מניהול חברה היא הגנה באמצעות קבוצת חברות. כלומר, עסק שמורכב ממספר חברות שלכל אחת מהן אופי פעילות אחר. באופן זה, אם העסק ייתבע בגין אופי פעילות מסוים, הסיכון יהיה רק של החברה הנתבעת בעלת אותו אופי פעילות. כך, גם אם ייגרם נזק המכונה המשומנת של קבוצת החברות תמשיך לפעול באמצעות גלגל שיניים חלופי, שיהיה חברה חדשה עם אותו אופי פעילות.

השימוש הפופולרי בהקשר זה הוא הקמת חברה שתכליתה רכישת הציוד והנכסים, וחברה אחרת, ריקה מתוכן, שנותנת את השירותים ושוכרת את הציוד מחברה זו. באופן כזה, אם תיתבע החברה נותנת השירותים לא יוכלו לעקל הזוכים את הציוד, כיוון שהציוד המשמש אותה הוא ציוד מושכר מהחברה האחרת.

ויש כמובן את "העורף", בדרך כלל השכירים שחותמים ערבויות. לרוב הם לא נהנים מפירות ההצלחה של העסק, אך כאשר העסק קורס הם בהחלט שותפים מלאים לכך.

מוטיב חשוב בהקמת עסק, מעבר לדברים שהזכרנו, הוא תכונות אופי הדרושות להצלחה בעסקים: שאפתנות, התמדה, יצירתיות, ראייה מציאותית ובעיקר התעוזה ויכולת ההתמודדות עם לחצי היום- יום. לפני שאנו ממהרים לקפוץ לבריכה, עלינו לעשות חשבון נפש אובייקטיבי לגבי יכולתנו לעמוד בלחצים ובקשיים לא צפויים המתעוררים בדרך. ככל שמתקרבים למימוש העסק צצים קשיים נוספים שלא היו צפויים מראש. לכן, עלינו לעשות הכל על מנת לצמצם למינימום את ההפרעות הלא צפויות, ע"י תכנון והערכת קשיים אובייקטיבית.

החלטנו להקים עסק. קרוב לוודאי שהעסק לא ירוויח כבר מהרגע הראשון, וצריך אורך נשימה כלכלי מינימלי על מנת לשרוד. עלינו לשאול את עצמנו האם יש לנו קשרים מתאימים, או האם אנו מסוגלים לפתח קשרים ולטפחם. יכולות גבוהות בתחום יחסי אנוש חשובות אף הן, ומהוות תנאי הכרחי בעסקים מסוימים. היעדרה של תכונה זו מחייב הקמת עסק שבו המגע עם לקוחות הוא מינימלי.

לאחר שמילאנו את המחויבות האישית, שכללה בין היתר את התכנית העסקית ובחירת ישות כלכלית מתאימה, אנו יודעים שהתקדמנו שלב במידת הרצינות שלנו לגבי העסק. הכלל הבסיסי במהלך הפעילות העסקית השוטפת הוא מודעות למצב הכלכלי בו העסק נמצא. חובה לדעת בכל שלב של הפעילות העסקית מהן ההכנסות ומהן ההוצאות המיידיות והעתידיות.

אחת הבעיות הבסיסיות במהלך הפעילות העסקית השוטפת היא הציפייה להכנסות שאינן מובטחות, והיכולת לנהל את ההוצאות על בסיס אותן ציפיות. פעמים רבות מנהל העסק חושב שהוא יודע מה מצבו הכלכלי על בסיס זיכרון, אך כאשר הוא רואה את המספרים על הנייר חושכות עיניו.

קיימים גורמים נוספים רבים שיכולים להוביל להידרדרות עסקית, חלקם תחת שליטה וחלקם מבלי שתהיה לבעל העסק היכולת להתמודד איתם. בין היתר ניתן למצוא את מלכודת העוקץ. הנה תרגיל העוקץ הנפוץ ביותר: לקוח מבצע שתיים-שלוש רכישות, מקפיד לשלם במזומן ובמקביל מפתח יחסי חברות ואמון עם בעל העסק. ואז, לאחר מספר רכישות, מעוניין הלקוח לרכוש כמות חריגה בצ'קים דחויים. מבחינת בעל העסק מדובר בלקוח שהוא כבר חבר, שעד היום תמיד שילם במזומן. אך אותו לקוח תיכנן זאת בצורה שיטתית במשך כל אותו הזמן, ולאחר שיקבל את הסחורה ייעלם איתה וישאיר את בעל העסק עם תשלומים שלא ייפרעו לעולם, עם תקווה לקבל איזשהו סכום בעתיד ועם מחויבות לשלם לספקים שלו על אותה סחורה שקנה מהם.

תופעה נוספת של הידרדרות, הקיימת בעיקר בנדל"ן אך רלוונטית לכל ענף, היא קבלן משנה שתלוי בספק עבודה אחד. לאותו קבלן משנה יש רק גורם אחד שמספק לו עבודה רבה והכנסה מכובדת, אך אין לאותו קבלן מקורות הכנסה נוספים. הגורם שמספק את העבודה יכול להיות יזם נדל"ן, משרד ממשלתי, בנק או כל גוף אחר. ואז באופן פתאומי אותו גורם מפסיק את הקשר עם קבלן המשנה. זה יכול להיות בגלל מכרז ממשלתי שהתוקף שלו הסתיים ובהתמודדות החדשה זכה קבלן משנה אחר, או יזם נדל"ן שפשט רגל והפיל אחריו באפקט הדומינו את כל קבלני המשנה שאיתם עבד, אשר סיפקו לו עבודה וחומרים אך כבר לא יקבלו על כך תשלום.

תופעה נוספת שיכולה להוביל להסתבכות כלכלית ולא ניתן להתעלם ממנה היא הונאות בתוך העסק. ההונאה יכולה לבוא מצד עובד תאוותן או סתם עובד ממורמר, בעיקר אנשי כספים השולטים בכל הרישומים וביכולתם להעלים מעינו של המנהל הכל כראות עיניהם ולהציג לו דו"חות מפוברקים כשיבקש לעיין בהם. הונאה נוספת ונפוצה לא פחות בתוך העסק היא מעילה בין שותפים. אחד השותפים סומך על השני בעיניים עצומות - כי הוא חבר ילדות, בן משפחה או חבר ששכב איתו במארבים בלבנון - והרי לא יכול להיות שאחרי כל זה הוא ימעל. נוצר מצב שמרוב אמון ואי פיקוח, מגלה אחד השותפים שהשותף השני חגג על כספי החברה, דבר שגרם לה נזק בלתי הפיך.

בנוסף לכל אלו ניתן למצוא גם את תופעת העסק שאינו מבוטח, לרוב כי בעל העסק חיפש דרך לחסוך. אם פרצו לכם יותר מפעם אחת לעסק וגנבו את הציוד, חברת הביטוח תשקול פעמיים בטרם תבטח אתכם שוב, ואז באותה תקופת ביניים אינכם מבוטחים. אם בתקופת ה"אין ביטוח" פרצו לכם לעסק וגנבו את הסחורה, אתם בצרות גדולות. הספקים להם עדיין לא שילמתם על אותה סחורה ידרשו תשלום מיידי, ובגין הסחורה עליה כבר שילמתם לא תקבלו תמורה. נזק נוסף שיכול להיגרם הוא לבעל עסק שעשה ביטוח רכוש בלבד ולא ביטח את העסק כנגד תביעות נזיקין של צד ג'. מספיק לקוח אחד שמחליק בעסק ונגרם לו נזק כלשהו, וכבר בעל העסק חשוף לתביעה של מאות אלפי שקלים.

לאחר אחת מכל ההתרחשויות שהוזכרו, חש אותו בעל עסק חוסר אונים משווע ואינו יודע באילו צעדים לנקוט על מנת לצמצם את הנזקים בעתיד. האם להפסיק פעילות? לסגור את העסק? לפשוט רגל? למחוק את החברה ואולי לפרק אותה? המידע בספר זה מהווה אור בקצה המנהרה החשוכה למי שנמצא רגע אחד לפני, ורוצה לדעת כיצד להימנע מהתסריטים הרעים או לפחות איך להתמודד איתם. הרי כשמכירים את האויב הקרב הופך להיות קל יותר. ואם זה בכל זאת כואב, אז שיכאב פחות.

הצפיה במידע שבאתר אינה כרוכה בתשלום. האתר מנוהל ע"י
חזני אילן ושות', משרד עו"ד
טלפון 5252441-03
hovot@outlook.co.il אימייל
טיפול ע"י צוות מקצועי הכולל את עו"ד אילן חזני, כלכלן שהיה חוקר כלכלי בכיר לשעבר באגף כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים
משרדנו מציע פתרונות ליחידים וחברות שנקלעו להסתבכות כלכלית
תחומי עיסוק בין היתר: הסדרי נושים, כינוס נכסים, הבראת חברות, פרוק חברות, הוצאה לפועל, פשיטת רגל
:מתנה לחג העצמאות
בנק לאומי למשכנתאות ישחרר
אלפי ערבים מחבותם
מתוך מעריב
ביהמ"ש העליון קבע כי זוגתו של
חייב בהוצאה לפועל היא דיירת מוגנת
בדירת מגורים הנמכרת על ידי כונס
מספרי טלפון ישירים למוקד הארצי
של ההוצאה לפועל שלאחרונה נקראת
רשות האכיפה והגבייה
*35592
073/2055000
טלפון נפרד למסלול המקוצר
02/6596777
פקס נפרד למסלול המקוצר
02/6596788
המחוז המוביל בכמות צווי הכינוס בשנה
האחרונה הוא מחוז ת"א בו ניתנו 1827
צווי כינוס נכסים שהם כ- 46.5% מכלל
צווי הכינוס בפריסה ארצית, אחריו
מחוז חיפה עם כ- 1239 צווי כינוס
מחוז ב"ש עם כ- 614 צווי כינוס
ומחוז ירושלים עם כ- 249 צווי כינוס
קובץ ובו רשימת חברות בפירוק מעודכן ליום 07/10/2010
כפי שנמסר ע"י משרד המשפטים ובאחריותו
קובץ ובו רשימת פושטי רגל מעודכן ליום 07/10/2010
כפי שנמסר ע"י משרד המשפטים ובאחריותו
חוב אבוד אינו מהווה מחילה שעל החוב
הקישו כאן להורדת העתק מההחלטה
בקרו בפורטל המשפט הישראלי
www.Dinim.info
בית המשפט המחוזי בחיפה קבע
שלא ניתן לפנות מדירה בגלל חוב משכנתא
מבלי לתת דיור חלופי
השופט דוד רוזן מהמחוזי בחיפה קבע
- יש להמציא לחייבים הן את דוחות החניה
והן את אישור המסירה המקורי
השופט אבי זמיר מהמחוזי בת"א קבע
.ניתן לתת הפטר למרות שלא נבדקו הת.ח
ויש להתחשב בזמן ובנסיבות קשות
השופטת אלשיך מהמחוזי בת"א קבעה
ניתן לבטל הפטר גם אחרי מספר שנים
וזאת כשמתקיימות נסיבות מיוחדות
השופטת בן עמי מהמחוזי בירושלים קבעה
מהם רכיבי העדפת מרמה בפירוק
השופטת פלפל מהמחוזי בת"א קבעה
עיקול המוטל על נכס לצורך הבטחת חוב
צריך להיות ביחס סביר לגובה החוב


 
חובות
 חובות 
מאת: אילן חזני
המדריך המעשי השלם להתמודדות עם חובות כספיים, משבר עיסקי, הוצאה לפועל, פשיטת רגל, פרוק חברה.
הידעת שלכל בעיה של חובות כספיים יש פיתרון?
בספר זה תמצא מידע בעזרתו תוכל להבין את הבעיה ואת דרכי פתרונה, איך להימנע, איך להתמודד, איך להיחלץ ממצבים שונים של חובות כספיים ואיך לחזור למסלול חיים נורמטיבי.

גלובס

 

03-5252441 : בטלפון
hovot@outlook.co.il : או באימייל
על המשתמש באתר זה ובמידע המוצג בו לבדוק את התכנים המופיעים ולקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה כלכלית, משפטית או אחרת המסתמכת עליהם. המערכת איננה נושאת באחריות כלשהי כלפי המשתמשים באתר

!כל הזכויות שמורות ©